0533 051 0158
Akat, Nisbetiye Cd Ece apt NO:51 C Blok. Kat:4 D:18, 34335 Beşiktaş/İstanbul
randevu@ayfizyolab.com
Schroth Metodu

Schroth Egzersizi


Schroth Methodu; skolyoz için cerrahi olmayan, 3 boyutlu tedavi yöntemidir. Schroth methodu; 1921 yılında Katharina Schroth tarafından Almanya’nın Meissen kentinde kurulmuştur.

Mrs. Katharina Schroth, bu yöntemi ilk olarak kendisinde 11 yıl kullandıktan sonra birçok bilgiyi bir araya getirerek, öğretilebilir bir yöntem mozaiği oluşturmuştur. 1961 yılında Katharina ve fizyoterapist kızı Bad Sobernheim’e yerleştiler ve 1983’te kendi klinikleri olan Katharina Schroth Kliniği kurdular.

1985 yılında Katharina Schroth’un vefatından sonra kızı Christa annesinin çalışmalarını devam ettirmiş ve skolyoz için; ortopedik-solunum tedavisinin geliştirilmesinde rol almıştır. Uluslararası Schroth 3 boyutlu skolyoz egzersizleri olarak ISST, Asklepios Katharina Schroth kliniklerinde geliştirilen ve uygulanan orijinal Schroth terapi protokolüne uygun bir şekilde planlanmaktadır.

Öğretme sürecinde, fizyoterapistin öğreteceği ve uygulayacağı özel mobilizasyon teknikleri, kişiye öğretilecek 3 boyutlu düzeltici solunum, günlük yaşamda dikkat etmesi gereken yatma, oturma ve duruş pozisyonları, kişiye özel seçilmiş düzeltmeler ve egzersiz içinde nasıl kullanması gerektiği konusunda detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.

Skolyoz teşhisi almış kişi ayrıntılı olarak değerlendirildikten sonra, ortez, solunum, egzersizleri, düzeltici egzersizler, günlük yaşam aktiviteleri, kişiye özel bir program ile multidisipliner (hekim, fizyoterapist, ortez- protez uzmanı) bir şekilde tedavi planı oluşturulmaktadır.

Schroth Terapinin Hedefleri

. Cerrahiden kaçınma
. Skolyozun ilerleme hızını yavaşlatma veya daha fazla ilerlemenin önlenmesi
. Üç boyutlu omurga deformitesinin düzeltmelerinin sabitlenmesi
. Solunum fonksiyonunun arttırılması
. Gövde simetrisini sağlayıp, kozmetik iyileşme sağlamak
. Postüral farkındalık ve postüral değişikliklerin kontrolü
. Ev egzersiz programı

Doktorunuz tarafından skolyoz teşhisi aldıysanız, tedavi ve egzersiz için Schroth terapistiyle iletişime geçiniz.